Badanie dna oka na czym polega

Badanie dna oka jest niezwykle proste, a przy tym zupełnie bezbolesne. Jest w stanie zdiagnozować na bardzo wczesnym stadium wiele niezwykle groźnych dla zdrowia, a nawet życia chorób. Na czym konkretnie polega badanie dna oka, kiedy się je powinno przeprowadzać, a także, na co konkretnie może pomóc?

Badanie dna oka na czym polega

Żeby móc zrozumieć, dlaczego badanie dna oka jest tak ważne, najpierw trzeba dokładnie zaznajomić się z tym, na czym konkretnie ono polega i z jakiego powodu powinno być wykonywane tak często i tak powszechnie przez wiele osób.
Żeby móc przeprowadzić badanie dna oka, lekarz okulista zakrapla oko specjalnymi kroplami, które posiadają działanie rozszerzające źrenice. Jest to konieczne, aby okulista mógł obejrzeć znacznie większą część dna oka. Gdy już źrenice są odpowiednio duże, możliwe jest obejrzenie dna oka za pomocą trzech metod. Po pierwsze za pośrednictwem specjalnego wziernika optycznego. Polega to na przyłożeniu go do badanego oka i wpuszczeniu do niego światła, co pozwoli oświetlić dno oka. Widoczny obraz pozwala ocenić to, w jakim stanie znajduje się siatkówka, tarcza nerwu wzrokowego, czy też naczynia krwionośne oraz oczywiście plamka żółta i błona naczyniowa.
Drugim sposobem jest użycie do tego celu specjalnej soczewki skupiającej światło o dużej sile. Gdy skieruje się światło na oko przez taką soczewkę, możliwe jest uzyskanie dużego i wyraźnego obrazu powierzchni dna oka.
Ostatnim sposobem jest wykorzystanie do tego zadania specjalnej maszyny, która nie tylko nie wymaga rozszerzania źrenic, lecz również w bardzo szybki sposób wykonuje zdjęcie dna oka, które później można spokojnie przeanalizować.
Każda z wymienionych metod trwa najwyższej kilak minut, oraz jest całkowicie bezbolesna.

Dlaczego jest to ważne badanie?

Z jakiego powodu nadanie dna oka jest tak ważne? Co dzięki niemu można zdiagnozować i przed czym się ustrzec? Wiele chorób, zanim zacznie manifestować swoją obecność w sposób wszystkim dobrze znany i najczęściej już bardzo zaawansowany, daje pierwsze sygnały swojej obecności, które mogą być zauważone podczas badania dna oka. Dzięki temu, że raz na jakiś czas przeprowadzi się takie badanie, można z powodzeniem, na bardzo wczesnym stadium choroby zdiagnozować takie przypadłości jak choroby nerwu wzrokowego, w tym oczywiście jaskrę, lecz również inne neurologiczne przypadłości. Co więcej, badanie to pozwala na szybkie zdiagnozowane licznych chorób siatkówki, krwi i naczyń krwionośnych, a nawet nowotwory, w tym tak poważne, jak guz mózgu.

Kiedy powinno się wykonywać badanie dna oka?

Jak zatem widać, badanie dna oka jest nie tylko szybkie, proste, lecz również i skuteczne, jeśli chodzi o zadbanie o swoje zdrowie. Co jaki okres czasu powinno się takie badanie przeprowadzać?
Większość chorób pojawia się w ludzkim organizmie w średnim wieku, więc właśnie wtedy należałoby regularnie rozpocząć badanie dna oka. Jeśli w rodzinie obecna była u kogoś jaskra, pierwsze badanie powinno być przeprowadzone już około 30 roku życia. Po 40 roku życia przynajmniej raz na trzy lata, a po 50, raz na dwa lata.

Redakcja enh.pl