Ciśnienie atmosferyczne – jak wpływa na zdrowie i samopoczucie?
Data publikacji 22 września 2021Wiele osób zastanawia się, czym tak naprawdę jest ciśnienie atmosferyczne i dlaczego tak mocno oddziałuje na zdrowie i samopoczucie człowieka. Naukowe definicje można znaleźć na wielu stronach internetowych. Według nich, ciśnienie atmosferyczne to miara nacisku, który wywierany jest w danej chwili na konkretną powierzchnię przez powietrze lub gaz. Wartość ciśnienia atmosferycznego podaje się głównie w hektopaskalach. Według nieustannie przeprowadzanych badań wynika, że ciśnienie wciąż się zmienia. Lecz zawsze jest wyższe na terenach górskich i pagórkowatych, niż na obszarach nizinnych i płaskich.
Czego dowiesz się z artykułu:
- Zależność samopoczucie od ciśnienia atmosferycznego
- jak wrażliwe osoby reagują na zmiany pogodowe
- kim jest meteopata
- symptomy u meteopatów
- czy meteopatię można leczyć?
Zobacz także: https://www.enh.pl/rak-pluc-jak-szybko-postepuje/
Ciśnienie atmosferyczne a samopoczucie – jak to działa?
Zmiany ciśnienia mogą w różnym stopniu wpływać na nasze samopoczucie i jednocześnie powodować wiele zaburzeń w prawidłowym funkcjonowaniu organizmu. Najbardziej niekorzystną sytuacją jest zmiana bezwietrznej i słonecznej pogody, która wiąże się z wysokim ciśnieniem, na tę deszczową z silnym wiatrem. Ta z kolei charakteryzuje się bardzo niskim ciśnieniem. Podczas tak gwałtownych zmian powinny uważać przede wszystkim osoby starsze. Także te borykające się z chorobami serca, nadciśnieniem i innymi chorobami układu krążenia.
Jak wrażliwe osoby reagują na zmiany pogodowe?
W większości przypadków pojawiają się jedynie bóle głowy, bóle stawów oraz zawroty głowy. Niektóre osoby mogą również odczuwać duży dyskomfort związany z pracą serca i układu krążenia. Silniejsze dolegliwości najczęściej związane są z zapowiadanym wiatrem halnym w górach, który oznacza gwałtowny spadek ciśnienia atmosferycznego. Taka zmiana u niektórych osób zwiększa drażliwość, a nawet może wywołać agresję lub depresję. Co ciekawe, coraz częściej mówi się, że wiatr halny w Tatrach zawsze zwiększa ilość bójek na ulicach, samobójstw oraz przyjęć do szpitali psychiatrycznych.
Powodem tak negatywnego wpływu zmian ciśnienia na organizm człowieka jest związane z tym, że przy niskim ciśnieniu atmosferycznym tlen znacznie trudniej przenika przez pęcherzyki płucne do krwi. Objawia się to zwykle z potrzebą wykonywania głębszych oddechów by jak najszybciej uzupełnić brak tlenu. Jednocześnie serce zaczyna wydajniej pracować pod znacznie większym obciążeniem. Niskie ciśnienie negatywnie wpływa również na mężczyzn, ograniczając ilość testosteronu we krwi, co z kolei powoduje stany depresyjne i zwiększa irytację.
Sprawdź: Raczkowanie – ważny etap rozwojowy dziecka
Kim jest meteopata?
Osoby, które wyjątkowo mocno reagują na każdą zmianę pogody, nazywa się meteopatami. Ich dolegliwości są wyjątkowo uciążliwe, gdy wysokie ciśnienie gwałtownie się obniża. Są to najczęściej osoby starsze, dzieci, kobiety oraz przede wszystkim osoby z niskim ciśnieniem tętniczym. Według badań Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej na tę dolegliwość cierpi blisko sześćdziesiąt procent Polaków. Ich dostosowanie się do zmiennych warunków pogodowych jest wyjątkowo trudne szczególnie, wtedy gdy organizm jest osłabiony.
Symptomy u meteopatów – ciśnienie atmosferyczne dzisiaj samopoczucie
Meteopaci najczęściej borykają się ze skokami ciśnienia tętniczego, czują duże zmęczenie i nadmierną senność. Zwykle mają wtedy ogromny problem z koncentracją, co zazwyczaj wiąże się także z częstymi bólami głowy i zwiększoną irytacją. Najbardziej podatne są osoby, które cierpią na choroby układu sercowo – naczyniowego. Pod wpływem gwałtownych zmian ciśnienia atmosferycznego ich dolegliwości mogą się znacznie nasilać.
W związku z tym takie osoby każdego dnia nieustannie sprawdzają, jaką wartość ma ciśnienie atmosferyczne dzisiaj samopoczucie, co zawsze będzie ich wyznacznikiem.
Zobacz również: Kiedy zarasta ciemiączko? Wszystko, co musisz o nim wiedzieć!
Czy meteopatię można leczyć?
Meteopatia z punktu widzenia medycyny nie jest chorobą, a jedynie dolegliwością, w związku z tym nie ma na nią żadnego lekarstwa. Wszystkie dolegliwości z czasem mijają same, czyli organizm ma zdolność samodzielnego powrotu do równowagi, gdy tylko sytuacja pogodowa się uspokaja.
Są jednak pewne sposoby, które pozwalają pomóc wyciszyć pewne symptomy. Wielu osobom na ból głowy pomaga picie kawy, choć należy pamiętać, że nie powinno się jej przyjmować jednocześnie wraz z lekami przeciwbólowymi, ponieważ wtedy ich działanie jest znacznie nasilone. Świetnie sprawdza się również ziele dziurawca. Działa on przede wszystkim przeciwdepresyjnie, uspokajająco, a więc poprawia nastrój. Podobne zastosowanie mają również inne zioła – melisa, która działa uspokajająco czy też żeń-szeń, który dodaje energii, zmniejsza zmęczenie i pomaga się skoncentrować. Dla meteopatów ważna również jest dieta. Powinna być lekkostrawna i bogata w minerały i witaminy – witaminy z grupy B, D oraz magnez.