Schodzący paznokieć – przyczyny i sposoby leczenia
Data publikacji 18 września 2021Schodzący paznokieć to ogromny dyskomfort dla wielu osób niezależnie od tego, czy dotyczy to paznokci stóp, czy dłoni. Objawy tego schorzenia mogą mieć różne podłoża, więc absolutnie nie należy ich bagatelizować szczególnie wtedy, gdy dolegliwość nieustannie się powtarza i nie jest ona związana z urazem. Warto to skonsultować na początku z lekarzem pierwszego kontaktu.
Z tego artykułu dowiesz się:
- Czym jest onycholiza?
- Jakie są przyczyny schodzącego paznokcia?
- Jak zapobiegać schodzeniu paznokcia?
- Domowe sposoby na schodzący paznokieć
Czym jest onycholiza? Schodzący paznokieć
Onycholiza to choroba polegająca na odwarstwianiu się płytki paznokcia od jego łożyska. Ten stan pojawia się zarówno na dłoniach, jak i stopach. Głównym i jednocześnie charakterystycznym objawem tego schodzenia jest zmiana koloru paznokcia na zupełnie biały.
Wiele osób traktuje tę przypadłość jako zwykły nieestetyczny defekt. Onycholizy nie należy jednak lekceważyć. Trzeba jak najszybciej skonsultować ją z lekarzem i przede wszystkim znaleźć jej przyczynę. Wiele przypadków jest objawem poważnej i niezdiagnozowanej choroby – bardzo często cukrzycy.
Przyczyny schodzącego paznokcia
Onychiloza może być nabyta i wrodzona. Za wrodzoną uznaje się tę, która związana jest uwarunkowaniami genetycznymi i ewentualnymi skłonnościami rodzinnymi. Z kolei nabyta może przybierać postać egzogenną i endogenną.
Onychiloza egzogenna spowodowana jest wyłącznie czynnikami zewnętrznymi, a więc urazami, podrażnieniami, infekcjami grzybiczymi, bakteryjnymi i wirusowymi, a także działaniem substancji chemicznych lub kosmetyków. Natomiast przyczyny onychilozy endogennej leżą wewnątrz organizmu. Najczęściej są to nieleczone choroby skóry – łuszczyca, łysienie plackowate, nadmierna potliwość, liszaj płaski. Inną równie częstą przyczyną są choroby przewlekłe, np. cukrzyca, choroby tarczycy, niedobór żelaza, czy kiła. Rzadziej onychilozę endogenną powodują działania niektórych leków.
Zobacz także: Krosta na języku – przyczyny powstawania, leczenie
Jak zapobiegać?
To, w jaki sposób najlepiej poradzić sobie z onychilozą zależy od tego, jaką ona przyjmuje postać. Jeśli przebiega łagodnie i bez dodatkowych dolegliwości to najczęściej ustępuje sama po kilkunastu dniach. W przypadku, gdy przypadłość samoistnie nie przechodzi lub pojawia się często, to należy udać się do lekarza.
Leczenie bądź zapobieganie nawrotom choroby nie opiera się na antybiotykoterapii samej onochilozy, lecz na znalezieniu jej przyczyny. Zazwyczaj lekarz pierwszego kontaktu wypisuje skierowane do dermatologa, który po wykonaniu odpowiednich badań określa przyczynę tego schorzenia i dostosowuje leczenie. Istnieją również przypadki, gdy jedyną skuteczną metodą leczenia jest zabieg. Wtedy to chirurg usuwa całą płytkę paznokcia.
Domowe sposoby na schodzący paznokieć
W przypadku łagodnych przebiegów onychilozy można również spróbować zapobiec jej nawrotom domowymi sposobami. Najbardziej popularną i jednocześnie polecaną metodą jest systematyczne zakrapianie płytki paznokcia olejkiem z drzewa herbacianego. Oczywiście to również warto skonsultować z lekarzem. Czasem domowe sposoby bardziej szkodzą, niż pomagają.
Sprawdź też: Flosowanie – czym jest ta czynność?
Niemniej jednak można skutecznie przeciwdziałać onychilozie w domu. Wystarczy odpowiednio dbać o paznokcie. Prawidłowa pielęgnacja paznokci to klucz do sukcesu. Paznokcie powinny być zawsze równo i krótko obcięte – długość powinna być dostosowana do budowy paznokcia, a więc ich skracanie nie powinno żaden sposób ich uszkadzać. Cążki, nożyczki i inne narzędzia powinny być po każdym użyciu dezynfekowane. Osoby ze skłonnością do obgryzania paznokci i skórek wokół nich powinny jak najszybciej się tego oduczyć. Takie okaleczanie paznokci powoduje ich wysoką skłonność do zakażeń. Należy również pamiętać o zakładaniu rękawiczek ochronnych podczas sprzątania, mycia naczyń i używania środków chemicznych.
Dla większej poprawy kondycji paznokci można z powodzeniem używać odżywek do paznokci i kremów do rąk i stóp. Oczywiście kosmetyki te powinny mieć dobre składy pozbawione substancji drażniących oraz uczulających. Na rynku kosmetycznym jest wiele takich produktów, które w swoim składzie ma wiele cennych witamin, zatem przed zakupem należy dobrze zapoznać się z ich etykietą lub udać się do apteki i tam poprosić o odpowiedni produkt.