Pierwszy model do sklejania – jaki wybrać?

Modelarstwo jest od dawna pasją wielu ludzi na świecie. Z pewnością, każdy z nas w czasie swojego życia, choć raz pomyślał nad rozpoczęciem przygody właśnie z tym hobby. Niestety w większości przypadków kończy się jedynie na przemyśleniach. Powodem tego może być brak pomysłu oraz podstawowej wiedzy w tym zakresie.

Decydując się na złożenie swojego pierwszego modelu, musimy dokładnie zapoznać się z wieloma informacjami. W przeciwnym razie, występuje duże prawdopodobieństwo zakupu czegoś, czego złożenie okaże się dla nas za trudne i mało ciekawe. Sprawdźmy więc, na jakie czynniki zwracać uwagę w przypadku startu przygody z modelarstwem.

Co nas interesuje?

Angażując się w modelarstwo, najlepiej jest zadać sobie pytanie odnośnie tego, co tak naprawdę nas interesuje? Nie decydujmy się na zakup modelu będącego dla nas obojętnym. Na rynku dostępnych jest wiele produktów z setek dziedzin. Podstawowymi mogą być chociażby samoloty, okręty, samochody czy nawet czołgi. 

Im większą ilością z wyżej wymienionych flot się interesujemy – tym lepiej dla nas. Niezależnie od tego, czy jest to nasz pierwszy, czy któryś z kolei model, konieczne jest dobre zapoznanie się z nim. Warto w tym celu poczytać trochę o jego historii, powstaniu oraz rozwijaniu się na przestrzeni lat. Zyskujemy w ten sposób sporą wiedzę, a także dowiadujemy się o wielu detalach, które z pewnością okażą się dla nas przydatne w czasie składania.

samolot do składania

Jaka skala na początek?

Skala w modelarstwie jest czymś bardzo ważnym. Musimy pamiętać, że im jest ona większa, tym model wymaga od nas większej precyzji w kontekście składania. Spowodowane jest to przede wszystkim dużą ilością części. Nie ma więc co porywać się od razu na głębokie wody. Dobrym rozwiązaniem jest wybranie się do miejsca określanego jako sklep modelarski. To właśnie tam doświadczeni specjaliści pomogą nam określić, jaki model o jakiej skali będzie dla nas odpowiedni na początek.

Z reguły przyjmuje się, że dla samolotów najlepsza na początek jest skala 1:72. Oznacza to, że składany przez nas model został pomniejszony 72-krotnie. Logiczne więc, że będzie to bardzo mały obiekt, jednak jego złożenie nie powinno być dla nas skomplikowane. Wraz z liczbą wykonanych modeli zdobędziemy sporo doświadczenia, które umożliwi nam przejście na takie skale, jak chociażby 1:48 czy 1:35.

Rodzaje modeli do składania

Typów materiałów, z których wykonuje się modele jest naprawdę wiele. Najczęściej wyróżnia się jednak jednostki, których części stworzone są z tworzywa sztucznego oraz drewna. Nieco rzadziej występują elementy kartonowe, choć i takie się zdarzają.

Do złożenia modeli drewnianych potrzebne będą nam różnego rodzaje kleje do drewna oraz narzędzia modelarskie. Cienkie listewki obcina się przeważnie skalpelem lub małym nożykiem, a potrzebne do złożenia otwory nawierca się wiertarką z małym wiertłem. Istnieją także modele drewniane niewymagające sklejania, a posiadające jedynie rowki. To właśnie na tych powinniśmy się skupić w pierwszej kolejności.  

Nie można tego powiedzieć o elementach plastikowych, których klejenie jest koniecznie. Decydując się na model z tworzywa sztucznego, warto wcześniej zapoznać się z ilością części i wybrać ten, który nie posiada zbyt skomplikowanych do złożenia elementów.

Zobacz także: https://www.enh.pl/jak-szybko-leci-samolot/

Redakcja enh.pl