5 sposobów na rozwój koordynacji ruchów w każdym wieku.

Koordynacja ruchów to wbrew pozorom bardzo przydatna umiejętność. Co ciekawe, niektórzy z nas już od urodzenia wykazują się większymi umiejętnościami w tej kwestii, podczas gdy inni muszą długo ćwiczyć i starać się o rozwój koordynacji. Cóż. Jak wiadomo, trening czyni mistrza, a odpowiednie ćwiczenia mogą pomóc każdemu w osiągnięciu niemal każdego celu. Rozwijanie koordynacji ruchów można przeprowadzać na siłowni, na świeżym powietrzu, w grupie oraz samodzielnie. Istnieje wiele sposobów oraz urządzeń, które tego rodzaju ćwiczenia ułatwiają. Oto 5 sposobów na to jak, rozwinąć koordynację ruchów.

1. Trickboard, czyli super koordynacja gdziekolwiek jesteś

Balans, refleks, wzmocnienie mięśni i rozwój koordynacji ruchów to pojęcia, które są ze sobą ściśle połączone. Trickboard, jest gadżetem bardzo pomocnym podczas nauki zachowania równowagi. Trickboard jest rodzajem deski o właściwościach antypoślizgowych, którą umieszcza się na półokrągłym wałku. Użytkownik staje na niej i próbuje zachować balans. Tak prosta i zarazem praktyczna deska umożliwia ćwiczenia w pozycji stojącej lub też przy ugiętych kolanach. Zadaniem każdego użytkownika jest zachowanie równowagi i nie dotknięcie podłoża. Zaawansowany trening polega także na interakcji dwóch użytkowników, którzy dotykają swoich dłoni i zachowują równowagę w różnych pozycjach. Trickboard jest więc idealnym sposobem na rozwój koordynacji ruchów i aktywne spędzenie wolnego czasu.

2. Skakanka, czyli stań się mistrzem płacąc 15 złotych

Skakanie na skakance to stary jak świat sposób na rozwój koordynacji ruchów, wzmocnienie mięśni, redukcję masy ciała oraz doskonałą, aktywną zabawę w wolnym czasie. O ile większość przyrządów sportowych zajmuje sporo miejsca, o tyle skakanka zmieści się nawet w… kieszeni. Cena tego gadżetu jest wprawdzie zależna od kilku czynników, takich jak producent, surowiec i przeznaczenia, jednak zwykle podstawowy model skakanki można nabyć już za kilkanaście złotych. Ćwicząc różne style skakania, rozwiniesz koordynację ruchów i wysmuklisz sylwetkę. 

3. Koordynacja ruchów na basenie

Styl pływacki, który wymaga zachowania dużej koordynacji ruchów i zwinności to delfin. Istnieją jednak też inne style pływackie, które rozwijają naprzemienny ruch kończyn w sposób skoordynowany. Pływanie to doskonały sposób na to, aby wyćwiczyć zachowanie balansu i płynności ruchów nogami i rękami. 

4. Gry zespołowe i koordynacja ruchów

Podczas łapania piłki oraz rzucania jej do innych zawodników, człowiek rozwija swoją koordynację wzrokowo-ruchową. Balansowanie reakcji ciała na podstawie obserwowanych zmysłem wzroku zjawisk to podstawowa umiejętność, którą zdobywa się właśnie podczas gry w koszykówkę, siatkówkę lub też piłkę nożną. 

5. Kosmiczne, półokrągłe bosu i balans całego ciała

Bosu jest przyrządem, który powstał właśnie z myślą o rozwoju koordynacji i balansu całego ciała. Gadżet ma kształt połowy piłki i służy do balansowania. Bosu może być używane na siłowni, w domu lub też na trawniku. Rozwój koordynacji z tym przyrządem to prawdziwa przyjemność.

 

 

Redakcja enh.pl