Czym są lokaty bankowe? Jakie są ich rodzaje?

Co to takiego lokata bankowa? Jakie są warianty lokat bankowych? Zapraszamy do lektury!

Czym są lokaty bankowe?

Lokata bankowa to produkt oszczędnościowy, który znajduje się w ofertach banków. Lokaty bankowe polegają na złożeniu depozytu o określonej wysokości na określony czas, po którego upływie bank zwróci Ci zainwestowane środki wraz z odsetkami. Lokata to zatem poniekąd sytuacja zupełnie odmienna od pożyczki – to Ty pożyczasz bankowi środki, a bank po danym czasie zwraca je wraz z Twoim zyskiem. Lokaty bankowe od lat należą do najpopularniejszych sposobów lokowania środków finansowych. Wysokość oprocentowania na lokacie bankowej zależy od aktualnej oferty wybranego banku.

Typy lokat bankowych

Zależnie od czasu trwania lokaty wyróżnia się:

  • lokaty krótkoterminowe – ich długość trwania wynosi miesiąc lub kilka miesięcy, jednak nie więcej niż ok,
  • lokaty długoterminowe – to lokaty trwające dłużej niż rok, najczęściej nie są dłuższe niż 5 lat,
  • lokaty odnawialne – to taki produkt, w którym po zakończeniu okresu umownego automatycznie odnawiana jest
  • lokata na nowe środki,
  • lokaty nieodnawialne – po zakończeniu trwania lokaty nie jest ona odnawiana, a środki i odsetki są wypłacane klientowi.

Lokaty bankowe – jakie są rodzaje?

Najpopularniejszą lokatą jest lokata terminowa, znajduje się ona w standardowej ofercie banków. Zawiera się ją na z góry określony okres, po jego upływie bank zwraca zainwestowany kapitał powiększony o odsetki. Zupełnie innym rodzajem lokaty jest lokata progresywna. W jej ramach możesz uzyskać wyższe oprocentowanie wraz z upływem czasu. I tak w pierwszym miesiącu otrzymasz najniższą stawkę oferowaną przez bank, a w ostatnim – najwyższą. Jeżeli jesteś osobą cierpliwą i naprawdę chcesz zacząć oszczędzać, lokata progresywna może być znakomitym pomysłem dla Ciebie.

Jak sama nazwa wskazuje, lokata jednodniowa to lokata, w której kapitalizacja odsetek ma miejsce codziennie – dziś taka lokata nie jest tak popularna jak dawniej. Lokata rentierska to natomiast lokata długoterminowa, w której kapitalizacja ma miejsce w stałych, określonych odstępach czasu. Przy takiej lokacie konieczna jest wysoka wpłata. Lokata strukturyzowana przeznaczona jest dla osób marzących o wysokim zysku i lubiących ryzyko. Przy takiej lokacie połowa środków jest inwestowana w bezpieczny sposób, jak np. w obligacje skarbu państwa, a druga połowa w dość ryzykowne indeksy, które dają szanse na wysoki zwrot. Lokata nocna, określana także jako overnight, to lokata skierowana do przedsiębiorców. Zgodnie z nią bank dysponuje wolnymi środkami na koncie firmowym, pobierając je wieczorem, a z zyskiem zwracając rano. Warto pamiętać, że oferta banków może być bardzo zróżnicowana. Zależnie od tego, którą instytucję wybierzesz, dostępne mogą być inne rodzaje lokat.

Źródła:

  • https://enerad.pl/aktualnosci/lokaty-bankowe-czym-sa-jakie-rodzaje/
  • https://www.bancovo.pl/baza-wiedzy/wiedza-ogolna/co-to-jest-lokata/
  • https://eblogfinansowy.pl/jakie-sa-podstawowe-rodzaje-lokat-bankowych.html

Materiał partnera

Redakcja enh.pl