Ból w stawie biodrowym – przyczyny, radzenie sobie z problemem
Data publikacji 10 sierpnia 2022
Ból stawu biodrowego to jedna z częstszych dolegliwości dotyczących aparatu ruchu człowieka, która dotyka ludzi w każdym wieku. Wywołać go może zwyrodnienie lub zapalenie stawu biodrowego, uszkodzenie nerwów, uraz czy nawet zwykłe przeciążenie. Dolegliwości bólowe ograniczają zakres ruchów, a przez to utrudniają wchodzenie po schodach czy wstawanie z krzesła. Poznaj najczęstsze przyczyny bólu biodra. Dowiedz się też, kiedy warto skonsultować się z lekarzem i jakie są dostępne metody leczenia bólu w stawie biodrowym.
Staw krzyżowo-biodrowy – charakterystyka
Budowa stawu krzyżowo-biodrowego nie jest zbyt skomplikowana. Tworzą go kość krzyżowa i kość biodrowa, jest wzmocniony silnymi więzadłami. Ma charakterystyczny kształt i zwięzłą strukturę. Staw krzyżowo-biodrowy ma niewielką ruchomość1.
Najczęstsze przyczyny bólu w stawie biodrowym
Jedną z możliwych przyczyn bólu w biodrze jest zapalenie. Wyróżnia się zapalenie stawu biodrowego o podłożu wirusowym, bakteryjnym i reumatologicznym. Niekiedy do zapalenia doprowadzić może przeprowadzony zabieg chirurgiczny w obrębie bioder. Zapalenie stawu biodrowego jest chorobą w pełni uleczalną, ale wykazującą dużą skłonność do nawrotów2,3.
Inną przyczyną jest choroba zwyrodnieniowa stawu biodrowego. W obrębie chrząstki stawowej pojawiają się patologiczne zmiany, których nie da się już cofnąć. Choroba cechuje się stałą progresją zmian zwyrodnieniowych4.
Pozostałe przyczyny bólu w okolicy biodra to:
- zwichnięcie stawu biodrowego,
- zapalenie kaletki krętacza większego kości udowej,
- uszkodzenie obrąbka stawu biodrowego,
- przemieszczenie się kości krzyżowej względem kości biodrowej,
- zespół trzaskającego biodra (biodro trzaskające),
- zapalenie ścięgien lub mięśni,
- ucisk na nerwy lub uszkodzenie nerwów,
- kontuzja lub uraz bioder,
- dysplazja stawu biodrowego,
- martwica kości,
- błędy treningowe,
- ciąża.
Ból stawu biodrowego i objawy towarzyszące
W przypadku problemów ze stawem biodrowym jako pierwszy zazwyczaj pojawia się ból, który jest objawem dominującym. Chorzy wskazują, że jest on rwący i kłujący, a do tego pali i piecze. Ból najczęściej umiejscowiony jest po jednej stronie biodra, w dolnej części pleców i może promieniować do innych partii ciała, np. kończyny dolnej.
Silny ból biodra to niejedyny objaw występujący przy schorzeniach i problemach ze stawem biodrowym. Chorzy bardzo często uskarżają się również na takie objawy jak2,4:
- ograniczona ruchomość,
- poranna sztywność,
- obrzęk,
- nieprawidłowy wzorzec chodu,
- problemy z chodzeniem,
- zaniki mięśniowe.
Wymienione objawy często nasilają się w nocy lub podczas wykonywania codziennych czynności.
Ból w biodrze – diagnostyka
Zgłosić się do lekarza należy przede wszystkim wtedy, gdy objawy ze strony biodra są silne i mają przewlekły charakter, a domowe sposoby łagodzenia bólu nie przynoszą rezultatów. Specjalista podczas wizyty zbierze od nas wywiad i przeprowadzi badanie fizykalne. Jeśli zajdzie taka konieczność, skieruje nas na dodatkowe badania.
W diagnostyce problemów ze stawem biodrowym zastosowanie znajdują takie badania jak5:
- prześwietlenie RTG,
- tomografia komputerowa (TK),
- rezonans magnetyczny (MRI),
- artroskopia,
- badanie przewodnictwa nerwowego.
Jak leczyć ból biodra?
O sposobie leczenia w przypadku występowania bólu w stawie biodrowym decyduje lekarz. Zalecenia w większości przypadków są mniej więcej takie same. W trakcie rekonwalescencji chory powinien4:
- jak najwięcej odpoczywać,
- unikać uprawiania sportu,
- przyjmować leki przeciwbólowe i przeciwzapalne z grupy niesteroidowych leków przeciwzapalnych,
- stosować zimne lub ciepłe okłady (w zależności od charakteru bólu),
- korzystać z zabiegów rehabilitacyjnych obejmujących zarówno indywidualną terapię manualną, jak i ćwiczenia rozciągające oraz wzmacniające.
Wsparciem zdrowia stawów jest kolagen, którego ilość w organizmie wraz z wiekiem spada. W związku z tym warto dostarczać go, np. przyjmując 4Flex Silver – suplement diety zawierający łatwo przyswajalny hydrolizat kolagenu Fortigel występujący w formie saszetek z proszkiem6.
W przypadku niektórych chorób np. zwyrodnienia stawu biodrowego, gdy leczenie nie przynosi efektów, a patologiczne zmiany coraz bardziej utrudniają funkcjonowanie i pozbawiają pacjenta samodzielności, stosuje się leczenie operacyjne.
Bibliografia:
- Michajlik, W. Ramotowski, Anatomia i fizjologia człowieka, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa, 2013.212,342,454
- Nouri A., Walmsley D., Pruszczyński B. i in., Przemijające zapalenie stawu biodrowego, Journal of Pediatric Orthopaedics B, 2014; 23.
- Landin L.A., Danielsson L.G., Wattsgärd C.: Transient synovitis of the hip. Its incidence, epidemiology and relation to Perthes’ disease. J. Bone Joint Surg. Br., 1987; 69.
- Nalazek, E. Kamińska, U. Kaźmierczak i in., Leczenie, diagnostyka i profilaktyka stawu biodrowego w chorobie zwyrodnieniowej, Bydgoszcz, 2014.
- McMahonP, Medycyna sportowa. Współczesne metody diagnostyki i leczenia, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa, 2004.
- Witryna internetowa: https://4flex.pl (dostęp: 2022.06.29.).