Strona główna
Moda i Uroda
Tutaj jesteś
Moda i Uroda Co warto wiedzieć o hiperpigmentacji skóry

Co warto wiedzieć o hiperpigmentacji skóry?

Data publikacji 18 lipca 2024


Hiperpigmentacja wiąże się z powstawaniem na skórze zmian o różnych barwach, które nie prezentują się estetycznie. Zazwyczaj powstaje przez problemy hormonalne, czy też choroby skórne. Jakie jeszcze przyczyny mogą prowadzić do pojawienia się zmian skórnych? Jak wyleczyć tę przypadłość? Co warto wiedzieć o hiperpigmentacji?

Czym jest hiperpigmentacja?

Co to jest hiperpigmentacja? Najprościej mówiąc, jest to stan związany z nagromadzeniem się zbyt dużej ilości barwnika w skórze. W efekcie powstają plamy o różnych zabarwieniach, wynikające z chorób skórnych, zmian hormonalnych lub zbyt dużej ekspozycji skóry na słońce. 

Najczęściej mamy do czynienia z pigmentacją hormonalną i pozapalną. Aby pozbyć się kłopotu, należy znaleźć jego przyczynę i zapobiegać gromadzeniu się melanocytów w skórze! W tym celu pomoże nam odpowiednia pielęgnacja rozjaśniająca i złuszczająca, co można skonsultować z dermatologiem. Plamy pigmentacyjne najczęściej mają barwy brązowe lub nawet czarne i nieregularne kształty. Mogą pojawiać się na twarzy, przedramionach, szyi i na dłoniach, wzbudzając dyskomfort w codziennym funkcjonowaniu. 

Jakie są przyczyny hiperpigmentacji?

Istnieje wiele przyczyn, które mogą doprowadzić do powstania zmian skórnych. Zazwyczaj przyczynami hiperpigmentacji są:

  • Uszkodzenia lub stany zapalne skóry

  • Nadmierna ekspozycja na słońce bez filtrów ochronnych

  • Zmiany hormonalne

  • Pojawienie się plam starczych

  • Zażywanie niektórych ziół lub leków

  • Uwarunkowania genetyczne

  • Zaburzenia funkcjonowania wątroby

Nie powinniśmy lekceważyć wszelkich zmian tego typu, pojawiających się na skórze. W takiej sytuacji warto jak najszybciej umówić się na wizytę do dermatologa. 

Leczenie hiperpigmentacji skóry

Jak odbywa się proces leczenia hiperpigmentacji? Podczas leczenia konieczne jest skupienie się na przyczynach powstawania problemu. Przy chorobach różnego rodzaju trzeba zasięgnąć porady lekarza, który wdroży odpowiednie leczenie. 

Aby sprawnie pozbyć się przebarwień na skórze, postawić należy na pielęgnację rozjaśniającą i złuszczającą. Przydadzą nam się zatem kosmetyki złuszczające i peelingi (enzymatyczne lub mechaniczne). Stawiajmy na kwasy o wyższych stężeniach i dodatkowo stosujmy serum o działaniu rozjaśniającym oraz wyrównującym koloryt cery. Warto postawić na składniki takie jak witamina C, ekstrakty cytrusowe, niacynamid, morwa biała, wyciąg z oczaru, kurkumina i kurkuma, glinka czerwona itp. 

Codzienną pielęgnację powinniśmy także uzupełnić o zabiegi na przebarwienia. Bardzo dobrym wyborem są peelingi kwasowe o wyższych stężeniach kwasów niż w kosmetykach domowych. Poza tym do dyspozycji mamy peelingi kawitacyjne, mikrodermabrazję i inne zabiegu o złuszczającym działaniu. W usuwaniu nadmiernych zmian pigmentacyjnych ogromne wsparcie stanowią nowoczesne lasery i światła LED. Współczesne technologie dają nam wiele możliwości do wyboru, dlatego możemy przez długi czas cieszyć się piękną i zdrową cerą, wolną od przebarwień. 

Artykuł sponsorowany

Redakcja enh.pl

Moją misją jest dostarczanie inspirujących treści, które pomogą Ci odnaleźć się w codziennym życiu, ułatwią podejmowanie decyzji i pozwolą cieszyć się pięknem otaczającego świata.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?