Co zrobić aby rosół nie był mętny?
Data publikacji 22 stycznia 2021
Pyszny, pięknie wyglądający klarowny rosół, to cel każdego kucharza. Niestety od czasu do czasu zdarza się sytuacja, gdy zamiast takiego efektu, rosół staje się mętny. Z jakiego powodu dochodzi do tej sytuacji, a co najważniejsze, co zrobić aby rosół nie był mętny? Czy są na to jakieś sposoby, o których każdy mistrz kuchni, nawet tej domowej, powinien wiedzieć? Warto poznać te porady, aby móc zabłysnąć przed swoją rodziną oraz zaproszonymi gośćmi.
Dlaczego rosół robi się mętny?
Żeby móc zdobyć wiedzę, jak zrobić, aby rosół nie był mętny, najpierw trzeba się dowiedzieć, z jakiego powodu tak właściwie na jego powierzchni powstaje zmętnienie. Co za to odpowiada, a tym samym jak tego uniknąć?
Głównym źródłem zmętnienia rosołu jest białko, które wytrąca się podczas jego gotowania z mięsa. Jak jednak każdy doskonale wie, mięso jest nieodzownym elementem rosołu, więc musi się w nim koniecznie znaleźć. Jak więc sprawić, że rosół nie będzie mętny? Przede wszystkim należy stosować kilkukrotne odszumianie rosołu. Polega to na zbieraniu z jego powierzchni podczas gotowania tzw. szumowin, czyli gromadzących się zanieczyszczeń w postaci ściętego białka. Regularne ich usuwanie pozwoli zabezpieczyć się przed powstaniem zmętnienia.
Jak nie dopuścić do zmętnienia rosołu?
Rzecz jasna regularne usuwanie szumowin to nie jedyny sposób na to, aby rosół nie był mętny. Żeby do tego nie doprowadzić, trzeba zastosować jeszcze kilka innych zasad gotowania rosołu. Przykładowo bardzo często powodującym mętnienie rosołu błędem jest zalewanie wszystkich zgromadzonych składników gorącą wodą. Zaserwowanie np. mięsu takiego szoku termicznego spowoduje nadmierne wydzielanie się z niego białka. Żeby do tego nie doprowadzić, koniecznie trzeba zalać całość zimną wodą, a następnie powoli gotować, aby mięso, lecz również i pozostałe składniki mogły powoli wydzielać z siebie smak oraz całą esencję. Z drugiej jednak strony, jeśli w czasie gotowania zechcemy uzupełnić bulion o dodatkową wodę, to musi to być tylko woda wrząca. Dodanie do gotującego się rosołu zimnej wody, również może mieć dla niego bardzo negatywne skutki.
Innego typu błędem jest umieszczenie w garnku do gotowania rosołu niedokładnie, lub zupełnie nierozmrożonego mięsa. Błąd ten z pewnością będzie kosztował nieuzyskanie odpowiedniego rosołu.
O czym jeszcze pamiętać?
Oprócz tych najważniejszych zasad, które koniecznie trzeba zastosować podczas gotowania idealnego rosołu, warto również pamiętać o jeszcze kilku innych, co prawda mniejszych, lecz również mogących mieć spore znaczenie dla jego jakości. O czym konkretnie mowa?
Duże znaczenie ma tu przykładowo czas gotowania się rosołu. Powinno to być nawet do 3 godzin, aby wydobyć z niego wszystko to, co najlepsze. Co więcej, musi być on gotowany na małym ogniu, aby tylko delikatnie bulgotał. Oczywiście zupełną podstawą jest to, aby rosołu podczas gotowania nie mieszać, a także, aby nie stosować pokrywki do niego, co również mogłoby się przełożyć na wysokie ryzyko zmętnienia jego powierzchni.