Czy po rozwodzie bez orzekania o winie można wystąpić o alimenty?
Data publikacji 27 sierpnia 2024
Planujesz rozwód i zależy Ci na tym, aby Twoje małżeństwo zostało jak najszybciej zakończone? Jeśli głównie z tego powodu decydujesz się na rozwód bez orzekania o winie, sprawdź, czy w takiej sytuacji możesz ubiegać się o alimenty.
Artykuł został przygotowany na podstawie informacji zamieszczonych na blogu prawniczym mecenas Marleny Słupińskiej-Strysik, prowadzącej Kancelarię w Poznaniu (strona internetowa: https://slupinska.eu).
Rozwody bez orzekania o winie cieszą się dużą popularnością
Wiele par decyduje się na rozwód bez orzekania o winie – jeśli małżonkowie są zgodni co do tego, że chcą zakończyć swój związek, z reguły wystarczy już jedna rozprawa, aby sąd orzekł rozwód. Decydując się na tę formę rozwodu, należy jednak mieć świadomość, że żaden z małżonków nie będzie mógł ubiegać się o alimenty. Mowa tu oczywiście o alimentach na siebie – jeśli bowiem chodzi o świadczenie na dzieci, forma rozwodu nie ma tutaj znaczenia.
Alimenty od byłego małżonka – kiedy można się o nie ubiegać?
Nie każdy wie, że w niektórych przypadkach można ubiegać się o alimenty od byłego małżonka. Dotyczy to jednak sytuacji, w których para (a przynajmniej jedna ze stron) wybiera rozwód z orzekaniem o winie. W takim przypadku małżonek niewinny może wnioskować o to, aby drugi małżonek wypłacał alimenty.
W ten sposób osoba, która ponosi winę za rozpad małżeństwa, musi co miesiąc płacić alimenty byłemu małżonkowi. Obowiązek ten wygasa dopiero w momencie, gdy świadczeniobiorca wchodzi w nowy związek małżeński lub po upływie pięciu lat – okres ten może jednak zostać przedłużony.
Zastanawiasz się, jakie są Twoje szanse na alimenty w sprawie rozwodowej? Sprawdź: https://slupinska.eu/blog/rozwod-bez-orzekania-o-winie/.
A jak to wygląda w przypadku rozwodu bez orzekania o winie?
Wiele osób decyduje się na rozwód bez orzekania o winie, aby przyspieszyć całe postępowanie. Wątpliwości budzi jednak kwestia tego, czy w takim przypadku można ubiegać się o alimenty od byłego małżonka. Zgodnie z obowiązującymi w Polsce przepisami, nie ma takiej możliwości.
Jeśli więc ktoś chce wnioskować o takie alimenty, musi zdecydować się na rozwód z orzekaniem o winie. Należy jednak mieć świadomość, że winę drugiej strony trzeba udowodnić przed sądem. Sąd bowiem nie może mieć żadnych wątpliwości co do tego, że jedna z osób rzeczywiście ponosi winę za rozpad związku.
Wyjątkiem jest sytuacja, kiedy jeden z małżonków popadnie w niedostatek. W takim przypadku, nawet jeśli sąd nie orzeka o winie, możliwe jest orzeczenie przez sąd alimentów na byłego małżonka.
Rozwód bez orzekania o winie – pomoc doświadczonego prawnika może okazać się nieoceniona
Nie bez powodu tak wiele osób planujących rozwód decyduje się na skorzystanie z pomocy doświadczonego adwokata – również w przypadku rozwodu bez orzekania o winie. Nie da się ukryć, że rozwód jest niezwykle stresującym doświadczeniem. Małżonkowie muszą zadbać o wiele kwestii formalnych. Samo przygotowanie pozwu ma duży wpływ na to, w jaki sposób będzie przebiegało całe postępowanie. Właśnie dlatego warto skorzystać z pomocy prawnika – niezależnie od tego, czy planujesz rozwód za porozumieniem stron, czy może zależy Ci na orzekaniu o winie.
Artykuł sponsorowany