Flosowanie – czym jest ta czynność?
Data publikacji 20 września 2021Flosowanie to inaczej nitkowaniem zębów. Jest to jeden z najprostszych sposób na właściwe zabezpieczenie się przed płytką nazębną i powodowanymi przez nią różnymi schorzeniami dziąseł. W pewnym stopniu ta czynność może tez zabezpieczyć nasze zęby przed próchnicą oraz halitozą. Korzystanie z markowych produktów dentystycznych sprawi, że zadbamy o odpowiednią czystość trudno dostępnych przestrzeni między zębowych. Nawet wtedy, kiedy zęby są już znacznie ściśnięte bądź gdy chcemy zadbać o czystość zębów podczas noszenia aparatu nazębnego.
Co flosujemy?
Jeśli chcemy postawić na wysoką higienę naszego uzębienia, należy regularnie flosować zęby. Do wyczyszczenia trudno dostępnych miejsc stosujemy różne nicie stomatologiczne. Wielkim zainteresowaniem cieszy się klasyczna, woskowana wersja. Cechuje się ona tym, iż bez większych problemów można ją zamieścić nawet w najwęższej szczelnie między zębowej. Na rynku znaleźć można także specjalistyczne nici dentystyczne używane do implantów, koron czy mostów. Takie nitki najczęściej są gąbczaste oraz niewoskowane. Daje to gwarancje skutecznego oraz bezpiecznego oczyszczania resztek pokarmu z różnego typu osadów oraz miejsc trudnodostępnych. W tym także okolic implantów lub mostków. Rynek oferuje także inne produkty służące do flosowania. W tym także nicie ortodontyczne, które posiadają właściwości wybielające, które mogą zapewnić dużo większą wygodę w czasie czyszczenia przestrzeni między zębami.
Zobacz także: Krosta na języku – przyczyny powstawania, leczenie
Jak flosować?
Jeśli mowa o klasycznych niciach dentystycznych, to sam zabieg jest niezwykle proste i nie wymaga od nas poświecenia dużej ilości czasu. Flosowanie jest proste i dość szybkie. Starczy jedynie pobrać z aplikatora kilkadziesiąt cm. nici, a jej końcówki nawinąć na palce obu rąk. Możemy to wykonać na palcach wskazujących, a następnie stopniowo wsunąć nić w kolejną szczelinę między zębami. Do wyczyszczenia pojedynczych szczelin trzeba jedynie kilka delikatniejszych ruchów.
Zobacz także: Schodzący paznokieć – przyczyny i sposoby leczenia
Jak często przeprowadzać flosowanie?
Nitkowanie zębów oraz jego częstotliwość zależy głównie od własnych potrzeb. Z tą czynnością jest dużo mniej kłopotu niż ze szczotkowaniem, dlatego taki zabieg możemy przeprowadzać o wiele częściej. Najlepiej flosować po każdym posiłku. Dzięki takiemu rozwiązaniowi pozbędziemy się w łatwy sposób resztek jedzenia, co da większy komfort, ale też uchronimy dzięki temu zęby przed płytką nazębną. Szczotkowanie oraz nitkowanie to bardzo proste zabiegi stomatologiczne, jakie można robić we własnym zakresie. Powtarzając takie czynności regularnie( najlepiej minimum dwa razy dziennie) skutecznie ograniczymy ryzyko próchnicy, a także skutecznie spowolnimy proces odkładania się płytki nazębnej oraz zadbać możemy o dziąsła i przyjemny zapach z ust.
Rodzaje nitek dentystycznych – flosowanie
Na rynku kupić można bardzo dużo rodzajów nitek dentystycznych. Nitki dzielą się na woskowane i niewoskowane. Te pierwsze cechują się tym, że są pokryte specjalnym woskiem, co sprawia, iż powierzchnia jest gładka i ułatwia to znacząco wsunięcie nitek między zęby. Jest to idealne rozwiązanie dla ludzi z wąskimi przestrzeniami między zębami lub ze stłoczeniami. Takim osobom proponuje się także bardzo cienkie nitki do zębów, które w porównaniu do innych nici stomatologicznych, są niebywale cienkie. Na rynku można też kupić nicie pęczniejące, które po użyciu, chłonąć będą wilgoć z naszej jamy ustnej. Takie rozwiązanie idealnie dopasowuje się do przestrzeni oraz znacząco ułatwi oczyszczenie z płytki bakteryjnej.
Warto tez wspomnieć o nowości na rynku, czyli o czarnych nitkach do zębów. Czarny kolor będzie stanowić idealny kontrast, dzięki temu możemy zobaczyć jak dużo zostało usuniętej płytki nazębnej w okolicach dziąseł. Jeśli nie radzimy sobie z klasyczną formą nitkowania lub jest to po prostu niewygodne, a efekty bywają marne, warto kupić nitko-wykałaczki. Posiadają wygodne oraz ergonomiczne uchwyty, co pozwoli na skierowanie krótkiego odcinka nici na wybrane przez nas miejsce. Dzięki temu nitkowanie będzie wydajne oraz łatwe. Teraz już wiesz, co flosujemy oraz jak to się robi!
Zobacz także: Ile kosztuje aparat na zęby?