Strona główna
Zdrowie
Tutaj jesteś
Zdrowie kiedy zrasta się ciemiączko

Kiedy zarasta ciemiączko? Wszystko, co musisz o nim wiedzieć!

Data publikacji 16 grudnia 2020

Ciemiączko jest częścią ciała małego dziecka, która znajduje się na głowie. Są to pewnego rodzaju niezrośnięte miejsca w czaszce dziecka, dzięki którym poród przebiegał w dużo bardziej sprawny sposób. Na głowie niemowlaka można znaleźć kilka ciemiączek, jednak wśród nich najczęściej wymienia się ciemię przednie, czyli duże oraz ciemię tylne, czyli małe. Wiele osób zastanawia się, czym właściwie jest to ciemiączko. Warto dowiedzieć się więcej na ten temat. Po pierwsze – kiedy zarasta ciemiączko?

Charakterystyka ciemiączka

Ciemiączko jest spojeniem na główce dziecka, które nie skostniało. Łączy ze sobą kości czaszki w przypadku noworodków oraz niemowląt, czyli najmniejszych dzieci. Dzięki istnieniu ciemiączka poród dziecka przebiega w dużo sprawniejszy sposób, ponieważ jego główka jest mniej sztywna. Umożliwia to duże łatwiejsze przyjście na świat, zarówno dla dziecka, jak i dla mamy. Ciemiączko sprawia, że czaszka jest bardziej elastyczna, co ma bardzo duży wpływ na przebieg procesu urodzin. Warto pamiętać o tym aspekcie. Ciemiączko jest więc czymś, bez czego najprawdopodobniej nie udałoby się urodzić dziecka. Jednak w późniejszym czasie musi ono zarosnąć. Jak to się dzieje?

Sprawdź: Raczkowanie – ważny etap rozwojowy dziecka

kiedy zarasta ciemiączko

Rodzaje ciemiączek

Warto też wiedzieć, że wymienia się kilka różnych ciemiączek. Nie są one tylko na główce dziecka. W przypadku małych dzieci można wymienić co najmniej kilka rodzajów ciemiączek. Niektóre są zrośnięte jeszcze przed przyjściem na świat naszej pociechy. Wśród wszystkich rodzajów ciemiączek, znajdują się następujące:

  • ciemiączko przednie
  • ciemiączko tylne
  • ciemiączka boczne
  • ciemiączko sutkowe

Pierwsze z nich położone jest w środkowej linii czaszki i ma kształt latawca. Ciemiączko tylne znajduje się za czubkiem głowy i ma kształt trójkąta o szerokości około jednego centymetra. Ciemiączko boczne to inaczej ciemiączko klinowe. Razem z ostatnim, sutkowym, powinny zarosnąć już w życiu płodowym dziecka, jednak mogą występować u wcześniaków. Jednak zwykle pytanie „kiedy zarasta ciemiączko” tyczy się przedniego i tylnego.

Sprawdź: Ciśnienie atmosferyczne – jak wpływa na zdrowie i samopoczucie?

Rola ciemiączka – kiedy zarasta ciemiączko?

Z całą pewnością można stwierdzić, że ciemiączko pełni bardzo istotne funkcje w życiu każdego dziecka. Jednak przede wszystkim głównym celem jego istnienia jest ułatwienie porodu i spełnia tą rolę doskonale. Dzięki temu, że kości czaszki nie są zrośnięte mogą na siebie nachodzić i się nie łamią. Jest to bardzo istotne podczas przechodzenia dziecka przez kanał rodny. Oprócz tego obecność ciemiączka u najmniejszych dzieci ułatwia również przeprowadzenie różnego rodzaju istotnych badań. Gdyby nie ono, poród nie byłby możliwy! Wiele osób boi się dotykać ciemiączka i bardzo na nie uważa. Owszem, jest to delikatne miejsce, jednak nie jest narażone na uszkodzenia przy codziennych czynnościach. Tak więc rodzice nie powinni bardzo się tym stresować!

pulsujące ciemiączko

Problemy z ciemiączkiem

W przypadku ciemiączka u dziecka mogą wystąpić również różnego rodzaju nieprawidłowości, które warto skonsultować z lekarzem. Wśród nich wymienia się między innymi zapadanie się ciemiączka, które może być związane z odwodnieniem dziecka. Oprócz tego ciemiączko może być również wypukłe. W tym przypadku warto skonsultować się z lekarzem, aby wykluczyć możliwość występowania chorób bezpośrednio z tym związanych. Dodatkowo ciemiączko może być także tętniące lub pulsujące. Jednak zwykle nie jest to zły objaw! Pulsujące ciemiączko jest zupełnie normalne. Jednak wiele rodziców, szczególnie tych przechodzących to pierwszy raz, nie wie tego. Pulsujące ciemiączko to po prostu przepływająca krew, w której rytm porusza się to miejsce. Tak więc pulsowanie na pewno nie jest objawem niepokojącym, a wręcz przeciwnie. Ciemiączko powinno tak robić!

Kiedy zarasta ciemiączko?

Wiele osób zastanawia się, kiedy zrasta się ciemiączko. Przede wszystkim jest to proces bardzo dynamiczny, który u różnych dzieci może przebiegać w różnym wieku. Jednak ocenia się, że najczęściej ciemiączko przednie zarasta pomiędzy dziewiątym a osiemnastym miesiącem życia. Natomiast ciemiączko tylne zrasta się pomiędzy szóstym a ósmym tygodniem życia. Jest to czas bardzo zróżnicowany, zależny od indywidualnych cech każdego dziecka. Ciemiączko może zrastać się zarówno wcześniej, jak i później. Warto wszelkie nieprawidłowości konsultować ze swoim lekarzem. Bardzo ważne jest też, aby zachować spokój! Każde dziecko jest inne i ma swoje indywidualne cechy. Jak widać, przedział czasowy przy zarastaniu ciemiączka jest bardzo szeroki. Dlatego nie panikujmy, jeśli występują drobne odstępstwa od normy!

Zobacz także: Jak szybko zajść w ciąże?

Redakcja enh.pl

Moją misją jest dostarczanie inspirujących treści, które pomogą Ci odnaleźć się w codziennym życiu, ułatwią podejmowanie decyzji i pozwolą cieszyć się pięknem otaczającego świata.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?