Przedstawiciel handlowy – na czym polega praca?
Data publikacji 29 kwietnia 2022
Podczas przeglądania ofert z pracy nie trudno wpaść na te poszukuje przedstawiciela handlowego. W ostatnim czasie pojawia się ich coraz to więcej i więcej. Firmy poszukują osoby której uda się jak najlepiej sprzedać produkt i pozyskać dużą ilość klientów. Osoba która ma już w tym wprawę i może pochwalić się ciekawymi osiągnięciami, jest tutaj na wagę złota. W tym artykule przedstawimy więcej informacji o tym jak wygląda taka praca i kto najlepiej się w niej sprawdzi. Może akurat tobie będzie odpowiadać i spróbujesz zaaplikować na takie stanowisko?
Podstawowe obowiązki przedstawiciela handlowego
Najważniejszym zadaniem z jakim musi się liczyć przedstawiciel handlowy jest pozyskiwanie klientów oraz budowanie trwałej i owocnej w zyski sieci sprzedażowej dla firmy. Zawsze jest on z tego regularnie rozliczany – jeżeli liczba klientów nie rośnie lub spada, oznacza to, że prawdopodobnie nie radzi sobie na danym stanowisku. Poza tym powinien on równocześnie podtrzymywać współpracę i być wsparciem merytorycznym dla klientów.
Nie można pominąć, że to właśnie przedstawiciel handlowy odpowiedzialny jest za wszelkie negocjacje. Powinien on przygotować jak najciekawszy plan sprzedażowy i zrealizować go z pozytywnym skutkiem. Niezwykle ważne jest przy tym monitorowanie rynku, kontrolowanie jakie oferty proponuje konkurencja i co robić aby być korzystniejszym od niej.
Nie da się sprzedać produktu bez wystarczającej i skutecznej reklamy. Przedstawiciel sam wybiera w jaki sposób będzie promował to co pragnie zaoferować. Umiejętnie przygotowana i przekazana prezentacja czy też oferta handlowa jest w stanie przynieść ogromne zyski.
Jak wygląda przeciętny dzień przedstawiciela handlowego?
Praca przedstawiciela handlowego wiąże się z wyjazdami – tymi krótszymi jak i dłuższymi. Wszystko oczywiście zależy od wielkości firmy i ilości klientów. Przedstawiciel sam musi zorganizować swój grafik pracy, który będzie odpowiadał również pozostałym klientom. Nie ma on ściśle narzuconych godzin pracy z góry. Sam jest odpowiedzialny za całość wykonywanych prac i jeżeli nie uda mu się pozyskać odpowiedniej liczby klientów, firma wyciągnie z tego konsekwencje.
Przedstawiciele handlowi często zobowiązani są do podróży po całej Polsce. Muszą zagospodarować sobie odpowiednią ilość czasu w ciągu dnia na dotarcie do danego miasta jak i powrót. Wszystko powinno być logistycznie przemyślane. Nie ma sensu wracać znad morza do Warszawy na noc jeżeli na drugi dzień znów musi się on tam pojawić. W takiej sytuacji pracownik zostaje w hotelu opłaconym przez firmę na kolejny dzień a po pracy ma czas dla siebie jak i na przygotowanie kolejnych ofert i prezentacji.
Jak zostać przedstawicielem handlowym?
Nie znajdziemy kierunku studiów, który ściśle wyszkoli nas na przedstawiciela handlowego. Ścieżka zawodowa każdej osoby na tym stanowisku zazwyczaj znacznie różni się od pozostałych. W kwestii studiów, warto jednak ukończyć kierunek związany z marketingiem. Będzie to dla nas ogromne ułatwienie pod kątem negocjacji i zawierania umów. Nie jest to oczywiście wymóg konieczny. Studia humanistyczne, socjologiczne, psychologiczne powinny równie dobrze zaowocować podczas pracy na tym stanowisku. Najważniejsze są tutaj przecież zdolności i umiejętności interpersonalne w relacjach z innymi.
Warto zaczynać od mniejszych firm i z czasem dawać sobie coraz to wyższą poprzeczkę. W tym czasie można doszkalać swoje umiejętności podczas kursów i warsztatów prowadzonych przez zawodowców. Stojąc w miejscu możemy liczyć się z tym, że z czasem inni nas prześcigną. Każda oferta pracy w tym zawodzie różni się między sobą. Wynika to przede wszystkim ze specyfiki branży, jaką dana firma się zajmuje. Jeżeli chcesz zosać przedstawicielem handlowym, zapoznaj się z ofertami na stronie https://www.gowork.pl/praca/przedstawiciel-handlowy;st/warszawa;l i zobacz, jakich umiejętności w danym momencie wybrane firmy poszukują.
Cechy wzorowego przedstawiciela handlowego
Nie da się ukryć, że w zawodach związanych ze ścisłą relacją z klientem niezwykle ważny jest charakter. Przedstawiciel handlowy powinien przede wszystkim być otwarty na innych, komunikatywny i godny zaufania. Nie może wyglądać to sztucznie. Przesadne okazywanie życzliwości prawdopodobnie nie wzbudzi najlepszego wrażenia a jedynie oddali nas od pozyskania klienta. Poza tym nie możemy pominąć tutaj charyzmy i przebojowości, które dają ogromną przewagę nad konkurencją.
Umiejętność sprzedaży w dzisiejszych czasach jest na wagę złota. Przedstawiciel który lepiej sobie z nią radzi jest jeszcze bardziej pożądany na rynku pracy. W parze z tym idzie również wysoka odporność na stres i zdolność pracy pod presją czasu. Dzięki jak najlepszej organizacji pracy jest się w stanie zapanować nad daną sytuacją i wyjść z niej z jak najlepszymi efektami.
Przedstawiciel handlowy powinien znać swoją wartość oraz wartość marki jaką reprezentuje. Dbałość o wizerunek to kolejna kwestia której nie można pominąć.