Zawroty głowy podczas wstawania z łóżka
Data publikacji 5 stycznia 2021Zawroty głowy są bardzo częstą dolegliwością występującą zarówno u kobiet jak i u mężczyzn w każdym wieku. Musimy jednak wiedzieć, że zawroty głowy nie zawsze są spowodowane zmianami chorobowymi.
Czego dowiesz się z artykułu:
- zawroty głowy przy wstawaniu z łóżka a hipotonia ortostatyczna
- choroby towarzyszące zawrotom głowy
- zawroty głowy podczas pionizacji ciała
- w jaki sposób wstać z łóżka by uniknąć zawrotów głowy
Zobacz także: https://www.enh.pl/rak-pluc-jak-szybko-postepuje/
Zawroty głowy przy wstawaniu z łóżka a hipotonia ortostatyczna
Hipotonia ortostatyczna odpowiada za większość zawrotów głowy podczas wstawania. Jej objawami oprócz zawrotów głowy są omdlenia, które dopadają nas w momencia pionizacji ciała, jak również po męczącym dniu czy przebywaniu w gorącym lub zatłoczonym pomieszczeniu.
Hipotonię możemy podzielić na dwa typy pierwszym z nich jest hipotonia samoistna a drugim hipotonia wtórna.Do czynników ryzyka wystąpienia hipotoni samoistnej możemy zaliczyć przede wszystkim: zbyt małą aktywność fizyczną, stres lub nadmierny wysiłek. Przyczynami hipotoni wtórnej natomiast są: picie alkoholu, niedoczynność tarczycy lub kory nadnerczy oraz niewydolność krążenia, zwężenia ujścia aorty czy przyjmowanie moczopędnych leków.
Jeżeli chcemy w naturalny sposób walczyć ze spadkiem ciśnienia możemy pić dużą ilość płynów, zwiększyć ilość spożywania soli oraz spać z głową uniesioną wyżej od tułowia. W momencie, gdy inne metody nie skutkują należy zasięgnąć opinii lekarza, który może wdrożyć leczenie farmakologiczne.
Choroby towarzyszące zawrotom głowy
Zawroty głowy mogą przebiegać równolegle w przebiegu innych chorób. Jeżeli zauważymy u siebie bardzo silne zawroty głowy mogą mieć one swoją przyczynę np. w problemach z błędnikiem, które są wynikiem jego zapalenia czy uszkodzenia. Niektóre osoby mają problem z zawrotami głowy nawet podczas dużego hałasu. Zawroty głowy są również zgłaszane przez osoby z zapaleniem nerwu przedsionkowo – ślimakowego. Jeżeli oprócz zawrotów głowy dochodzi dodatkowo do zaburzenie widzenia możemy mieć porażenie ruchowych nerwów oczu lub, ukrytego zeza czy inne wady gałki ocznej. Zawroty głowy po wstaniu z łóżka spowodowane mogą być takimi chorobami jak: stwardnienie rozsiane, uraz mózgu lub udar móżdżku i pnia. Problemy z kręgosłupem w odcinku szyjnym również objawiają się w ten sam sposób. Do łagodniejszych przyczyn występowania chorób jakie mogą mieć miejsce podczas zawrotów głowy przy wstawaniu możemy zaliczyć: anemię, zatrucia, infekcje, zbyt małą ilość elektrolitów jak również depresję lub nerwicę.
Zawroty głowy podczas pionizacji ciała
Nieprzyjemne dolegliwości związane z prostowaniem ciała mogą zacząć się od przebytej choroby takiej jak: infekcja czy zapalenie ucha. Oprócz tego, że zawroty głowy występują podczas wstawania również pacjenci doświadczają ich w momencie spoglądania w górę lub przewracania się na bok. W takim przypadku lekarz z łatwością rozpozna chorobę i skieruje na odpowiednią rehabilitację.
W jaki sposób wstać z łóżka by uniknąć zawrotów głowy?
Aby uniknąć zawrotów należy wstawać powoli nie wykonując żadnych gwałtownych ruchów. Z pozycji leżącej należy przejść najpierw do pozycji siedzącej a dopiero po paru minutach możemy wstać. Jeżeli zastosujemy się do tych rad możemy być pewni, że zawroty głowy po wstaniu z łóżka ustąpią.